Przejdź do treści

Czym wyróżnia się tusz do drukarki hp solwentowy i hard-solwentowy?

  • przez

Tusze solwentowe i hard-solwentowe coraz częściej pojawiają się na półkach sklepowych, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Oba rodzaje atramentu wykorzystywane są przede wszystkim w popularnych urządzeniach wielkoformatowych do druku zewnętrznego. Osoby, które na poważnie myślą o wielkoformatowych wydrukach takich jak np. billboardy powinny jak najszybciej postawić właśnie na tego typu tusze.

Co warto wiedzieć?

Głównym nośnikiem tuszy solwentowych jest dość agresywny rozpuszczalnik o nazwie metyloetyloketon. Jego podstawowym zadaniem jest przeniesienie kolorantu bezpośrednio na wydruk, dzięki czemu atrament na stałe łączy się z wybraną powierzchnią do druku. Solwentowy tusz do drukarki hp na bazie rozpuszczalników jest bardzo trwały. Największą wadą tego typu tuszy są szkodliwe opary, które powstają podczas drukowania. Podczas suszenia i utrwalania wydruków pojawiają się niebezpieczne lotne składniki organiczne na które należy uważać. Drukowanie reklam wielkoformatowych na atramentach solwentowych powinno odbywać się zawsze w pomieszczeniach, które mogą pochwalić się sprawnym systemem wentylacji.

Popularność tuszy solwentowych

Specjalistyczny system wentylacji jest bardzo kosztowną inwestycją, dlatego też solwentowy tusz do drukarki hp nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Jego niewielka popularność wynika także z tego, że opary stanowią duże zagrożenie dla człowieka i środowiska naturalnego. Bardziej przyjaznymi dla środowiska są nowoczesne tusze eco-solwentowe oraz mild-solwentowe. Co prawda trwałość tuszy jest nieco słabsza, ale są one zdecydowanie bezpieczniejsze, dzięki czemu mogą być one wykorzystane w zwykłych pomieszczeniach, które nie posiadają systemu wentylacyjnego. Sporą zaletą tuszy eco-solwentowych jest duża odporność na promieniowanie UV i różnorodne uszkodzenia mechaniczne.